Nienawidzę Baśniowa tom 3. Grzeczna dziewczynka – Scottie Young

Sierpień 17, 2019

Grzeczna dziewczynka

Jagoda Muzolf

„Grzeczna dziewczynka” to trzeci i zarazem przedostatni tom autorskiej serii Scottiego Younga „Nienawidzę Baśniowa” (co może świadczyć na jej korzyść). Young napisał do niej scenariusz i wykonał ilustracje. Polski czytelnik może go także kojarzyć jako twórcę jednego z tomów WKKM – „Szop Rocket. W pogoni za własnym ogonem”. „Nienawidzę Baśniowa” na rynku polskim wydaje Non Stop Comics.

Bohaterką „Nienawidzę Baśniowa” jest Gertrude, która w wieku jedenastu lat trafia do fantastycznej krainy. Tam otrzymuje przewodnika w postaci muchy o imieniu Larry i misję odnalezienia klucza, który pozwoli jej wrócić do domu. Kłopot w tym, że kilkanaście lat później, mając mentalnie prawie trzydziestkę i nadal tkwiąc w ciele jedenastolatki, Gertrude wciąż jest w podróży i poszukuje klucza. Jest sfrustrowana, wredna, oklęta i śmiertelnie niebezpieczna dla wszystkich, którzy staną jej na drodze.

W najnowszym tomie Scottie Young bierze na warsztat konwenty fantastyczne. Naśmiewa się z ich atmosfery, kolejek, drwi z psychofanów. W tym tomie Gertrude stwierdza także, że być może droga do domu wiedzie przez spełnianie dobrych uczynków i bycie grzeczną dziewczynką. Stąd też tytuł najnowszego tomu. Opowiadając o „dobrej” Gert, Young parodiuje filmy o kung-fu i na swój specyficzny, dowcipny sposób przeinacza schematy znane z popkultury. Na uwagę zasługuje także rozdział dotyczący przewodnika Gert. Ze snu Larry’ego dowiadujemy się, jakie wiódłby życie, gdyby nie spotkał swojej pierwszej (i jedynej) podopiecznej.

„Nienawidzę Baśniowa” jest bardzo specyficzną serią. To z jednej strony swoisty humor, który nie każdemu będzie odpowiadał, natomiast z drugiej najbardziej z możliwych cukierkowe przedstawienie świata. Wszystko jest śliczne i ukazane w pastelowych kolorach. Kadry tej serii wprost ociekają tęczą. Oczywiście jeśli akurat nie spływają krwią. Seria Younga jest bowiem bardzo drastyczna Na ilustracjach bohaterka często rozczłonkowuje swoich przeciwników. Odcięte nogi, ręce i głowy latają tu gęsto. Również język jest dość brutalny, bowiem Gert cały czas przeklina. Choć padają takie wyrazy jak „fujowy”, czytelnik doskonale wie, jakie słowo mają zastępować.

Mam świadomość, że „Nienawidzę Baśniowa” nie każdemu będzie odpowiadać, dlatego najlepiej samemu sprawdzić i przekonać się, czy ten rodzaj humoru i taka estetyka przypadnie wam do gustu.

Autor: Scottie Young
Tytuł: Nienawidzę Baśniowa tom 3. Grzeczna dziewczynka
Tytuł oryginalny: I Hate Fairyland vol. 3
Tłumaczenie: Marceli Szpak
Wydawnictwo: Non Stop Comics
Data wydania: czerwiec 2019
Liczba stron: 136
ISBN: 9788381107945