Morderstwo ma motyw – Francis Duncan

Sierpień 5, 2019

Morderstwo ma motyw

Jagoda Wochlik

Francis Duncan to autor klasycznych brytyjskich kryminałów. Publikował przede wszystkim w latach 50. XX wieku. W Polsce do tej pory wydano dwie jego powieści – „Morderstwo ma motyw” oraz „Morderstwo na Boże Narodzenie”. Obie powieści łączy osoba detektywa-amatora Mordecaia Tremaine’a.

Mordecai Tremaine otrzymuje od przyjaciół zaproszenie do ich domu w uroczej angielskiej wsi Dalmering. Szybko okazuje się, że jego przyjazd zbiega się z morderstwem młodej kobiety, które wiąże się z wystawianą przez mieszkańców sztuką teatralną.

Powieść ma większość zalet i wad klasycznych angielskich kryminałów. W formie bardzo przypomina twórczość Agaty Christie. Mamy więc postać przenikliwego detektywa-amatora, dla którego rozwiązywanie morderstw to zamiłowanie, nie sposób na życie. Na dodatek nasz bohater to emerytowany właściciel sklepu tytoniowego. Jego drugie imię to Eurypides. Nie sposób więc nie dostrzec analogii do twórczości Królowej Kryminału. Idźmy dalej: akcja, podobnie jak u Christie, dzieje się na urokliwej wsi, której mieszkańcy mają swoje tajemnice i zatargi. Wszystko rozgrywa się wśród angielskiej klasy średniej. Pojawia się obowiązkowy motyw testamentu oraz fałszywej tożsamości. Jeśli lubi się ten klimat, „Morderstwo ma motyw” może naprawdę się podobać.

Z drugiej strony cała akcja koncentruje się na intrydze kryminalnej. Każda z postaci, a jest ich tu sporo, niestety z głównym bohaterem na czele, zostaje naszkicowana grubą kreską i określa ją praktycznie jedna cecha – młoda aktorka, kochająca żona, oddany policjant, stara panna. Choć powieść napisano pięknym językiem i czyta się ją jednym tchem, świat przedstawiony jest tu mało rozbudowany. Francis Duncan rozsiał wskazówki dotyczące tego, kto i dlaczego zabił, po całym tekście. Czytelnik może więc pokusić się o próbę samodzielnego odkrycia, kto jest winien nieszczęściu, które spadło na mieszkańców wioski.

„Morderstwo ma motyw” to bardzo klasyczny kryminał. Nie uświadczymy tu wartkiej akcji, ale historia jest ciekawa i dobrze napisana. Choć ostatecznie rozwiązanie okazuje się nieco naciągane, przez co powieść sporo straciła w moich oczach, nikt nas tu nie atakuje nieślubnym dzieckiem, o którym wcześniej nikt nie miał pojęcia. Przyjemny średniak.

Autor: Morderstwo ma motyw
Tytuł: Francis Duncan
Tytuł oryginalny: Murder has a motive
Tłumaczenie: Tomasz Bieroń
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Data wydania: maj 2019
ISBN: 9788381166393
Liczba stron: 312