Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Demonstracja siły. Tom 3 – Dan Slott, Christos Gage, Giuseppe Camuncoli

Sierpień 3, 2019

Amazing Spider-Man

Jagoda Wochlik

Spider-Man to jeden z najpopularniejszych superbohaterów i zapewne dlatego poświęcono mu już kilka filmów.. Na początku wieku wcielał się w niego Tobey Maguire, następnie jako Niesamowity Spider-Man biegał po ekranie Andrew Garfield, a w lipcu, czyli już za chwilę, wchodzi do kin kolejna odsłona jego przygód, „Spider-Man: Daleko od domu”, tym razem z Tomem Hollandem jako Peterem Parkerem. Nic dziwnego, że także komiksy z Pająkiem cieszą się niesłabnąca popularnością. Obecnie w serii „Marvel Now 2.0” wychodzi „Amazing Spider-Man: Globalna sieć”, którego „Demonstracja siły” jest trzecią odsłoną.

Opowieść zaczyna się w momencie, gdy Peter wydaje przyjęcie mające na celu zbiórkę pieniędzy na fundację imienia wujka Bena. Pojawiają się na nim Tony Stark i Mary Jane, która informuje Petera, że właśnie rozpoczęła pracę dla firmy Starka. Impreza zostaje zakłócona przez tajemniczego złoczyńcę, który atakuje zebranych. To jednak nie jedyny problem Pająka. W mieście coraz częściej pojawia się także nowy superbohater – Regent.

Autorzy „Demonstracji siły” chcą chwycić kilka strok za ogon. Z jednej strony jest to opowieść o konflikcie Petera ze Starkiem na wielu płaszczyznach. Młody bogacz pragnie udowodnić, że nie jest wcale gorszym przedsiębiorcą od Starka, przy czym sam cały czas jest pełen wątpliwości, nie wierzy we własne siły. Jako Spider-Man, walczy z Iron Manem o to, by być mentorem Milesa Moralesa. Trzeci wątek to rzecz jasna ciągoty obu panów do Mary Jane.

Należy jeszcze do tego dorzucić fakt, że fabuła całości osnuta jest wokół problemu szkód, jakie robią superbohaterowie podczas walk ze swoimi przeciwnikami. To oczywiście temat istotny, któremu poświęcono już sporo miejsca w komiksach i filmach. Na ile mogą sobie pozwolić bohaterowie? Czy są herosami, czy niekiedy bliżej im do przestępców, których ścigają? Jeśli temat właściwie przedstawić, może być naprawdę bardzo nośny. Niestety w przeciwieństwie chociażby do tego, jak swoje racje wykłada Baron Zemo w „Wojnie bohaterów”, a trzeba zauważyć, że nie był złoczyńcą o rozbudowanym charakterze i skomplikowanej motywacji, argumentacja Regenta wypada słabo.

Rysunki Giuseppe Camuncoliego nie należą do wybitnych. Są dobre, nasycone kolorami, ale nic poza tym. Nie zachwycają, nie zapadają w pamięć. „Demonstracja siły” zdecydowanie nie jest jednym z tych komiksów, w których nawet gdy warstwa fabularna kuleje, rysunki wszystko wynagradzają.

Do komiksu dołączony jest przedruk z 1985 roku, w którym to Mary Jane staje się na chwilę „przyjaznym Spider-Manem z sąsiedztwa”. Historyjka jest zabawna i w pewien sposób urocza, ale na obecne czasy tak nierzeczywista i absurdalna, że podczas jej czytania trudno nie zgrzytać zębami. To jednak miła ciekawostka, z którą zdecydowanie warto się zapoznać, choćby po to, by zobaczyć jak przez te lata zmienił się sposób opowiadania historii i rysowania komiksów.

„Amazing Spider-Man: Globalna sieć” to historia bardzo słaba. Właściwie od pierwszego zeszytu nie zapowiadała się na nic wyjątkowego i nadal nic nie wskazuje na to, by miała podwyższyć poziom. Jeśli macie pieniądze na jeden komiks w miesiącu, to może lepiej wybierzcie coś innego, nawet jeśli jesteście wielkimi fanami Pająka.

Tytuł: Amazing Spider-Man: Globalna sieć. Demonstracja siły. Tom 3
Autor: Dan Slott, Christos Gage, Giuseppe Camuncoli
Tłumaczenie: Bartosz Czartoryski
Tytuł oryginału: Amazing Spider-Man: Worldwide vol. 3
Wydawnictwo: Egmont
Data wydania: czerwiec 2019
Liczba stron: 132
ISBN: 9788328142053