Criminal 1 Tchórz/Lawless – Ed Brubaker, Sean Phillips

Lipiec 27, 2019

Criminal

Jagoda Wochlik

„Criminal” to komiks autorstwa Eda Brubakera i Seana Phillipsa. Duet ten stworzył razem kilka naprawdę świetnych historii kryminalnych, w tym wydane wcześniej przez Muchę „Zaćmienie”. W tomie znajdziemy dwie opowieści –„Tchórz” i „Lawless”. Komiks został uhonorowany nagrodami Eisnera i Harveya, w tym dla najlepszego scenarzysty i najlepszej nowej serii komiksowej.

Na „Criminal” składają się na pierwszy rzut oka dwie niezależne historie. Pierwsza jest gotowym scenariuszem na klasyczny heist movie. Oto mamy grupę, która zamierza dokonać skoku na konwój przewożący dowody na rozprawę w sądzie i buchnąć cenne diamenty. Skok okazuje się jednak jedynie wstępem do czegoś większego. Druga, „Lawless” jest historią byłego wojskowego, który po latach wraca w rodzinne strony, by mścić się za śmierć brata. To tylko z pozoru osobne opowieści. Gdy uważnie się w nie wczytamy, okazuje się, że mamy w nich do czynienia z tymi samymi bohaterami, tyle że w jednej mogą być postaciami głównymi, w innej pobocznymi. Powtórzą się też miejsca; również opisywane środowisko drobnych kanciarzy będzie dokładnie to samo.

„Criminal” to naprawdę fajne historie – wciągające, wielowątkowe, z niezłymi i niespodziewanymi zwrotami akcji, wyrazistymi postaciami, którym się kibicuje, choć ich moralność pozostawia wiele do życzenia. Nie są to płaskie historyjki, jak to się często zdarza w komiksach, a pełnokrwiste, rasowe opowieści. Poza tym jak na z pozoru kryminalny komiks scenarzysta porusza ważne i aktualne tematy: odpowiedzialności za drugą osobę, zemsty, wojny i związanych z nią okropieństw, uzależnień.

Nie tylko warta fabularna jest tu świetna, ale i ilustracje stoją na bardzo wysokim poziomie. Klimat kadrów świetnie pasuje do opowiadanej historii. Rysownik, choć nie eksperymentuje z kadrami, grą światła i cienia doskonale buduje wizualną warstwę historii.

„Zaćmienie” było doskonałym komiksem, a „Criminal” w niczym mu nie ustępuje. Dla miłośników kryminałów i historii o drobnych kanciarzach jest to pozycja obowiązkowa. Jestem przekonana, że i pozostali sympatycy obrazkowych opowieści szybko poznają się na tym komiksie i będą potrafili go docenić.

Tytuł: Criminal 1 – Tchórz/Lawless
Tytuł oryginału: Criminal #1–10
Autor: Ed Brubaker, Sean Phillips
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Mucha Comics
Data wydania: maj 2019
Liczba stron: 280
ISBN: 978-83-65938-43-5